درمان گیاهی گوشه کردن ناخن با طب سنتی در خانه

درمان گیاهی گوشه کردن ناخن با طب سنتی در خانه

درمانهای خانگی برای فرورفتن ناخن در گوشت انگشت پا

فرورفتن ناخن در گوشت انگشت می تواند باعث قرمزی، التهاب و تورم بافت های اطراف ناخن شود.

فرو رفتن ناخن در انگشت پا

فرورفتگی ناخن پا در گوشت که با نام اونیکوکریپتوزیز نیز شناخته شده است، مشکلی رایج می باشد. زمانی که گوشه یا لبه کناری انگشت شست پا داخل گوشت و پوست نرم  اطراف  فرو می رود، می تواند مشکلات و زخم های زیادی را ایجاد کند. این مشکل در اکثر مواقع در انگشت شست پا رایج است ولی در موارد نادر، سایر انگشتان پا نیز می توانند به داخل گوشت فرو رفته و رشد کنند.

نکته: توجه داشته باشید در صورتی که از بیماریهایی نظیر دیابت، گردش خون ضعیف در پاها یا آسیب اعصاب در ساق یا کف پا رنج می برید، بهیچ وجه اقدام به درمان این مشکل در منزل نکنید.

از عوامل ایجاد کننده این مشکل می توان به پوشیدن کفشهای تنگ، کوتاه کردن نامناسب ناخنها، آسیب و جراحت ناخنها و خمیده و غیر معمول بودن ناخن انگشت شست پا اشاره کرد.

افرادی که از دیابت یا دیگر مشکلاتی که منجر به ضعیف شدن جریان خون به پاها می گردد، رنج می برند، احتمال بیشتری وجود دارد که به این مشکل دردناک دچار شوند.

برخی علایم و نشانه های فرورفتن ناخن در گوشت  شامل درد دائمی، قرمزی و تورم در این ناحیه می باشد. این مشکل اگر بدون درمان رها شود، خیلی زود می تواند به عفونت منجر گردد.

نشانه های عفونت شامل قرمزی و تورم اطراف ناخن، تخلیه چرک و ترشحات آبکی کمرنگ به همراه خون می باشد.

مراقبت و درمان ناخن فرو رفته در گوشت در منزل بسیار کار ساده ای می باشد، اگر به موقع تشخیص داده شود. با این وجود، اگر متوجه نشانه های عفونی شدن ناخن شدید، بهتر است به پزشک مراجعه کنید، وگرنه این مشکل می تواند انتشار یافته و مشکلات بیشتری را ایجاد کند.

در اینجا به 10 مورد از درمانهای خانگی این مشکل اشاره می کنیم:

1. فرو بردن انگشت در آب گرم

فرو بردن انگشت در آب گرم

زمانی که از فرو رفتن ناخن پا در گوشت رنج می برید، قرار دادن پا در آب گرم چند بار در روز می تواند کمک بزرگی در التیام و بهبود تورم، درد و حساسیت ناشی از این مشکل باشد.

 • لگن کوچکی را با آب گرم پر کنید.
 • پای خود را به مدت 15 تا 20 دقیقه داخل آب قرار دهید.
 • این کار را 3 تا 4 بار در روز انجام دهید تا وقتی زخمتان بهبود یابد.

2.قرار دادن دستمال نخی زیر ناخن

قرار دادن دستمال نخی زیر ناخن

بعد از اینکه انگشتتان راداخل آب گرم فرو بردید، می توانید یک تکه دستمال نخی را زیر ناخن عفونی شده فرو رفته در گوشت قرار دهید تا به بالا آمدن و رشد ناخن از روی پوست کمک کند. این کار باعث کاهش درد این ناحیه و تسریع فرایند بهبود می گردد.

 • پایتان را داخل آب گرم قرار دهید، سپس از آب بیرون آورده و کامل خشک کنید.
 • با دقت و به آرامی با استفاده از یک موچین کُند،  ناخن عفونی شده را بلند کنید.
 • یک تکه دستمال نخی کوچک را رول کنید و آن را بین ناخن و پوستتان قرار دهید.
 • هر بار در روز که پایتان را داخل آب گرم قرار دادید، برای پیشگیری از عفونت،  این دستمال را تعویض کنید و دستمال خشک و تمیز جایگزین آن کنید.

نکته: در ابتدا ممکن است با بلند کردن ناخن، احساس درد کنید، اما این درد سریعا کاهش خواهد یافت. از فشار دادن بیش ازحد دستمال زیر ناخن جدا خودداری کنید. تا جایی که پوست اجازه می دهد، دستمال را زیر ناخن فشار دهید.

3. نمک فرنگی یا سولفات منیزیم

نمک فرنگی یا سولفات منیزیم

نمک فرنگی، که نام علمی آن سولفات منیزیم است، برای درمان ناخن فرو رفته در گوشت بسیار موثر می باشد.

این نمک به نرم شدن پوست اطراف ناخن عفونی شده کمک می کند، که این امر باعث خروج راحتتر ناخن از داخل گوشت خواهد شد. و همچنین به کاهش التهاب این ناحیه نیز کمک می کند.

 • یک لگن را پر از آب گرم سازید و 1 قاشق غذاخوری نمک سولفات منیزیم را داخل آن حل کنید.
 • پایتان را به مدت 20 دقیقه داخل این محلول قرار دهید.
 • سپس پا را از آب بیرون آورده و کل پایتان را خشک کنید.
 • این درمان را 3 تا 4 بار در هفته تکرار کنید.

4.سرکه سیب     

سرکه سیب

سرکه سیب نیز برای ناخن فرور فته در گوشت درمان مناسبی می باشد. خاصیت ضدعفونی کنندگی و ضد التهابی این ماده می تواند به بهبود علائم این مشکل کمک کند. بعلاوه، ماهیت اسیدی ملایم این ماده از عفونت پیشگیری می کند.

یکی از درمان های زیر را انتخاب کرده و روزانه 2 یا 3 بار آنها را تکرار کنید تا نتیجه دلخواه عایدتان شود.

 • در یک لگن کوچک  مقادیر مساوی از آب و سرکه سیب را ریخته و مخلوط کنید. پایتان را به مدت 20 تا 30 دقیقه داخل این محلول قرار دهید. سپس انگشتتان را به خوبی خشک کنید.
 • دیگر گزینه این است که یک تکه دستمال نخی را داخل مقداری سرکه سیب خالص بخیسانید و آن را روی انگشت و ناخن مورد نظر قرار دهید. سپس دور این دستمال و انگشتتان را به مدت چند ساعت  بانداژ کنید.

5.پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن

پراکسید هیدروژن ماده ضدعفونی کننده موثری است که به کاهش احتمال عفونی شدن ناخن کمک کرده و درد و التهاب ناشی از فرورفتن ناخن در گوشت را بهبود می بخشد.

 • تقریبا نصف پیمانه پراکسید هیدروژن را در یک لگن کوچک با آب گرم مخلوط کنید.
 • ناخن فرور فته در گوشت را به مدت 20 دقیقه داخل این محلول قرار دهید.
 • این درمان را یک یا دو بار در روز انجام دهید.

6.زردچوبه

زردچوبه

شما همچنین می توانید زردچوبه را نیز   برای رهایی از مشکلات ناشی از فرور فتن ناخن در گوشت نظیر، درد، تورم و التهاب، به کار ببرید. ترکیبی به نام کورکومین که در زردچوبه وجود دارد، دارای خاصیت ضدعفونی کنندگی، ضد التهابی و ضد درد می باشد.

 • با استفاده از نصف قاشق چایخوری زردچوبه و کمی روغن خردل، خمیری بسازید. این خمیر را دور انگشت مورد نظر بطور کامل بمالید و دور انگشت را با بانداژ کاملا بپوشانید. این کار را 2 تا3  بار در روز و به مدت چند روز تکرار کنید.
 • یا اینکه می توانید، مقداری کرم آنتی بیوتیک حاوی کورکومین را روی ناحیه آسیب دیده بمالید و انگشتتان را بانداژ کنید. این کرم را روزانه 2 تا 3 بار استفاده کنید.
 • همچنین می توانید 1 قاشق چایخوری زردچوبه را در یک لیوان شیر ریخته و بجوشانید و دو بار در روز بیاشامید تا هم دردتان کاهش یابد و هم فرایند بهبودی ناخن تسریع گردد.

7.روغن تی تری

روغن تی تری

خاصیت  ضدعفونی کنندگی روغن تی تری می تواند به بهبود درد کمک کرده و  احتمال عفونی شدن ناخن فرورفته در گوشت را کاهش دهد.

 • یک یا دو قطره از روغن تی تری را با یک قاشق غذاخوری روغن زیتون یا روغن نارگیل مخلوط کنید.
 • این مخلوط را روی ناخن فرور فته در گوشت بمالید و آن را بانداژ کرده و بپوشانید.
 • این درمان را 3 بار در روز تکرار کنید تا وقتی نتیجه دلخواه حاصل گردد.

می توانید همراه با روغن تی تری، روغن اسطوخودوس یا روغن پونه کوهی نیز  استفاده کنید.

نکته: اگر بعد از استفاده این روغنها هرگونه سوزش یا ناراحتی حس کردید، مصرف آنها را متوقف کنید.

8.چریش

چریش

چریش یا Neem  گیاهی ست که دارای خواص کاهش دهنده التهاب و از بین برنده درد می باشد که می تواند درد، التهاب و تورم ناشی از فرورفتن انگشت در گوشت را بهبود بخشد.

این گیاه حتی احتمال عفونی شدن زخم را کاهش داده و همچنین باعث بهبود سریع تر می گردد.

 • یک مشت از برگ چریش را در 4 پیمانه آب بریزید و بگذارید تا بجوشد. آن را از صافی بگذرانید و اجازه دهید تا کمی خنک شود. انگشت آسیب دیده را به مدت 10 تا 15 دقیقه داخل این محلول قرار دهید. حتما بعد از بیرون آوردن پایتان را کامل خشک کنید. این درمان را دو بار در روز تکرار کنید.
 • همچنین، قبل از خوابیدن، روغن چریش را بر روی ناحیه مورد نظر بمالید و بگذارید تا صبح روی انگشتتان باقی بماند. این کار را هر شب انجام دهید.

9.به درستی ناخنتان را کوتاه کنید

به درستی ناخنتان را کوتاه کنید

برای پیشگیری از فرورفتن ناخن در گوشت، مهم است که ناخنهایتان را به درستی کوتاه کنید.

همیشه سعی کنید ناخنهای پا  را صاف کوتاه کنید و از دادن فرم منحنی به آنها در هنگام کوتاه کردن بپرهیزید. در زمان کوتاه کردن ناخنها همیشه از لبه های ناخن شروع کنید نه از وسط آن.

همچنین برای از بین بردن لبه های تیز ناخن، بهتر است همیشه از سوهان استفاده کنید. توجه داشته باشید همواره از بهترین و باکیفیت ترین ناخن گیرها و سوهانها استفاده کنید.

طول ناخن انگشت شست پایتان را در یک اندازه متوسط نگهداری کنید. اگر ناخن این انگشت را خیلی کوتاه کنید، ممکن است به جای رشد طبیعی به داخل گوشت فرو برود.

نکته: اگر به دلیل ابتلا به بیماری خاص قادر به کوتاه کردن و مرتب کردن مناسب ناخنهایتان نیستید بهتر است این کار را به دست افراد خبره در مانیکور ناخن بسپارید.

10.پوشیدن کفش مناسب

پوشیدن کفش مناسب

زمانی که از فرورفتگی ناخن در گوشت رنج می برید، کفش های جلو باز یا صندل بپوشید تا پایتان در معرض هوا قرار گرفته و اجازه تنفس داشته باشد، در این صورت فرایند بهبود خیلی سریع تر خواهد بود.

برای پیشگیری از فرور فتن ناخن در گوشت، پوشیدن کفش های مناسب را مد نظر داشته باشید. در واقع، یکی از دلایل اصلی که باعث ایجاد این فرورفتگی و دردناک شدن ناخن می گردد، پوشیدن کفش تنگ و نامناسب است.

کفش هایی که فشار زیادی را روی انگشت شست شما وارد می آورند، می توانند باعث شوند، ناخن به درون بافت های اطرافش فرو رفته و رشد کند. کفش های ساخته شده از پارچه های نرم که قسمت جلویی آنها پهن است و فضای کافی به انگشتان می دهد، بهترین راه حل می باشند. خانمها هم بایستی از پوشیدن کفش های پاشنه دار خودداری کنند تا فشار از روی انگشتان برداشته شود.

نکات دیگر

 • زمانی که در منزل هستید از پوشیدن جوراب و کفش خودداری کنید. این امر باعث می شود که ناخن شما با هوای تازه تماس داشته و فرایند بهبود تسریع شود.
 • به انگشت آسیب دیده کمی استراحت بدهید تا به بهبود آن کمک کنید.
 • غیر از زمان هایی که پایتان را در آب گرم می گذارید، پایتان را تا جایی که می توانید خشک نگه دارید.
 • بطور مناسب از پایتان مراقبت کنید و ناخنهایتان را بصورت صاف و منظم کوتاه کنید تا از مشکلات بیشتر پیشگیری کنید.
 • بهداشت پای خود را با شستشوی منظم و خشک کردن کامل آنها رعایت کنید.
 • همیشه کفش های مناسب و راحت و اندازه پایتان را انتخاب کنید.
 • هر روز و بطور منظم پایتان را با سنگ پا لایه برداری کنید تا از ایجاد لایه پوست ضخیم جلوگیری شود.
 • فقط جوراب نخی بپوشید و و روزانه آنها را تعویض کنید.
 • مرتب و با دقت ناخن تان را در مورد علائم عفونت، نظیر قرمزی، افزایش درد، تورم و خروج چرک مورد بررسی قرار دهید.
 • افراد دیابتی بایستی روزانه پای خود را برای علائم عفونت و دیگر مشکلات احتمالی چک کنند.
 • اگر فرورفتگی ناخن در گوشت به مدت چند هفته طول کشید و علائمی از عفونت را نشان داد،  برای جلوگیری از مشکلات بیشتر حتما با پزشک مشورت کنید.

درمان خوراکی گوشه کردن ناخن

خوردن پرتقال ، لیمو ، پیاز ، سبزیجات ، جعفری ، کاهو به عنوان طب سنتی مفید است.

درمان گیاهی گوشه کردن ناخن به عنوان طب سنتی

1- انار را بپزید و روی انگشت ضماد کنید.
2- نمک و زیره را نرم نمایید و بر آن ضماد کنید ، پس از آن همیشه دست و پا را چرب نگه دارید.
3- پوره سیب زمینی بر روی ناخن ضماد کرده و هر 2 ساعت یکبار آن را عوض نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *